На 26 май честваме свети Георги Софийски Най-нови. В столицата има два храма, които с особена почит отбелязват деня на софийския мъченик.
Единият е параклисът в двора на Александровска болница, който е построен през 2013 г., а другият е ротондата "Св. вмчк Георги". Последният се счита за най-стария архитектурен паметник в София и е особено свързан с този празник, тъй като според свидетелства, в северната му част е бил погребан св. Георги Софийски Най-нови, след като бил обесен от турците и три дни тялото му висяло на бесилото.
Историците се натъкнали на интересни сведения, които говорят, че по време на турското робство вярващите са били допускани от властта да се покланят на гроба на светия мъченик въпреки факта, че храмът бил превърнат в джамия. С голяма тържественост днес празникът бе отбелязан в ротондата "Св. Георги", който го почита като втори храмов празник.
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит бе отслужена архиерейска св. Литургия, възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. С него съслужиха архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, иконом Йоан Куков, предстоятел на храма, протойерей Георги Спасов, предстоятел на храм "Св. Петка Самарджийска", както и трима дякони, ръководени от йеродякон Вартоломей. За радостта на празника допринесоха храмовите певци, които изпълниха песнопенията в източноцърковната певческа традиция.
По традиция, след богослужбата в храма бе извършена лития до гробното място на софийския мъченик, където бе отправена молитва към Божия угодник. Там бе отслужен молебен и осветена новата каменна плоча с релеф на св. Георги Софийски Най-нови, поставената върху гробното място.
Завърнали се отново в древната църква, владиката се обърна към църковното изпълнение и припомни житието на софийския мъченик. Той говори с прочувствени думи за духовния подвиг на св. Георги Софийски Най-Нови, който със своята мъченическа смърт е прострял своя покров над нашия град и се моли за нас.
Текст: Весела Игнатова
Снички: протойерей Костадин Тренев