top of page

Първа тържествена света Литургия на новоизбрания Български патриарх Даниил



На 1 юли, когато Светата православна църква чества празника на Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец и светите безсребреници Козма и Дамян от Рим новоизбраният Български патриарх Даниил отслужи своята първа света Литургия като предстоятел на Българската православна църква. За да съслужат и съучастват в радостта на Българската църква в Божествената литургия се включиха и представителите на Поместните православни църкви.

Негово Светейшество бе посрещнат в храм-паметника „Св. Александър Невски“ рано сутринта, като преди да влезе в храма пред медиите той отправи и едно от първите си послания, като каза, „че главата на Българската православна църква (БПЦ) е фигура, личност, която следва да олицетворява единството на Светия синод, на БПЦ и на народа. Призванието на Църквата е именно това да събира онези, които са разделени. Църква означава единство и самото име на църквата ни говори за това единство - народ, който е призван от Бога да бъде заедно с него и да бъдат съединени в любов“.

По време на светата Литургия на различни езици прозвучаха молитвените прошения към Всеподателя Бога. Обединени от разбираемия за всички език на Христовата Любов и съборното литургично единство около светия Престол заедно с новоинтронизирания Български патриарх застанаха: Диосполски митрополит Емануил (Александрийска патриаршия), Тимочки митрополит Иларион и Нишки митрополит Арсений (Сръбска православна църква), Карпасийски епископ Христофор (Кипърска архиепископия),  Монемвасийски и Спартански митрополит Евстатий и Янински митрополит Максим (Гръцка православна църква), Корчански митрополит Йоан и Амантийски митрополит Натанаил (Албанска православна църква), а молитвено участие взеха представителите на Йерусалимската патриаршия, Руската патриаршия, Грузинската патриаршия и на Украинската православна църква. 

В светата Литургия взеха участие и архиереите на БПЦ - Техни Високопреосвещенства: Великотърновски митрополит Григорий, Ловчански митрополит Гавриил, Пловдивски митрополит Николай, Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопски митрополит Серафим, Русенски митрополит Наум, Старозагорски митрополит Киприан, Врачански митрополит Григорий, Доростолски митрополит Яков, Сливенски митрополит Арсений; Техни Преосвещенства: Мелнишки епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, Велички епископ Сионий, игумен на Троянския и Бачковския манастири, Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, Агатополски епископ Йеротей, Смоленски епископ Висарион, викарий на Пловдивския митрополит, Константийски епископ Михаил, викарий на Ловчанския митрополит, Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, Главиницки епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит и Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит, молитвено участие взе Никополският еп. Матей, архим. Харалампий Ничев (Вселенска патриаршия), архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, архим. Мелетий, зам.-ректор на Софийската духовна семинария, архим. Стефан, брат на Троянската св. обител, Схиархимандрит Йоан, архим. Симеон и йеродякон Лазар от германския православен манастир „Света Троица“ в Бухаген от Западно- и Средноевропейската ни епархия, храмовото духовенство, столични свещеници и протодякон Иван Петков, протодякон Деян Коруновски, йеродякон Вартоломей, йеродякон Евтимий от Бачковската света обител.

По време на светата Литургия патриарх Даниил спомена за първи път в битността си на новоизбран и интронизиран Български патриарх всички предстоятели на Поместните православни църкви - Светейшите православни патриарси: Константинополски Варотоломей, Александрийски Теодор, Антиохийски Йоан X, Йерусалимски Теофил III, Московски и на цяла Русия Кирил, Грузински Илия II, Сръбски Порфирий, Румънски Даниил и блажените архиепископи и митрополити: Кипърски Георги, Атински Йероним, Полски Сава, Албански Анастасий, на Чехия и Словия Ростислав и на Северна Македония Стефан. 

Патриаршеско и синодално послание до клира и народа по повод провеждането на Патриаршеския избирателен църковен събор от амвона на храма прочете Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим - главен секретар на Светия Синод на БПЦ-БП.

"Днешният празник има едно много силно послание към нас - кой е знаел за Рила планина, преди да отиде там св. Йоан Рилски, кой е мислел, че тази пустош, дива горска пустиня, може да процъфти и да даде такова светило за цялата вселена, и повече от 1000 години да се слави там Божието име и православни християни отвсякъде, но преди всичко от нашата българска земя, се събираме там. И действително там са съединени небето и земята, защото в това многоотрудено тяло на св. Йоан Рилски, което простираше ръце към небето и измолваше Божията благодат, и още приживе под дара на чудотворство, който Господ му беше дал, идваха и се стичаха хора отвсякъде. Сега в неговите нетленни мощи почива Божията благодат и там са съединени действително небето и земята. И как Господ прослави св. Йоан Рилски - не е по силите на човека, особено, след като си замине от този свят, да извърши всичко това, което св. Йоан Рилски върши през тези повече от 1000 години", каза в словото си новоизбраният Български патриарх и допълни: "Наша цел и наша първостепенна задача е да пазим това единство на църквата, както Господ ни е заповядал това, и да се стараем да се въдворява Христовият мир в сърцата ни, и да вървим по пътя на спасението. Тогава да познаят всички човеци, че сме Христови ученици, тогава да повярват, че има по-важни неща от материалните придобивки и материалните ценности, които са обсебили съзнанието на съвременния човек, и не му дават да погледне към небето. Това, което най-много ни липсва днес е любовта, братя и сестри. Всеки търси своето, никой не търси Иисус Христовото. Всеки търси да устрои собствения си дом, тук на земята, а не се труди да устрои душевния си дом, да го приготви за вечното живелище на небесата. По молитвите на св. Йоан Рилски Господ насочва нашите пътища, нашите стъпки, умове и желания, сърдечни намерения към нашето призвание и да процъфтява любовта, и братолюбието, единството между нас и да се слави Божието име - во веки веков", с тези думи завърши словото си патриарх Даниил.

Последваха Многолетствия за Светейшия патриарх Даниил, клира и народа под неговия първосветителски омофор. Десетки православни християни поздравиха лично Светейшия патриарх на излизане от Патриаршеската катедрала.


bottom of page