На 21 май за първи път в България президентът Румен Радев представи репродукция на историческия труд на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела". Специално от Ватикана за събитието пристигна кардинал Леонардо Сандри, почетен префект на Ведомството за източните църкви, придружен от Апостолическия нунций в България монс. Лучано Суриани и от българските епископи - монс. Христо Пройков и монс. Страхил Каваленов
Сред останалите официални гости бе епископ Поликарп, вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на културата Найден Тодоров и кметът на София Васил Терзиев.
В словото си Румен Радев припомни думите на Петър Богдан „не подобава да щадим усилия за общото благо, както и за прославата на бащината земя" и дейното съпричастие на БПЦ, както и на другите християнски общности за Българското възраждане. Президентът разказа, че идеята за идването на ръкописа в България се е родила преди пет години и той я е споделял с папа Франциск и Великия магистър на Малтийския орден фра Джакомо дала Торе, по време на техните посещения в София през 2019 г.
„Ръкописът на Петър Богдан напомня, заяви още държавния глава, че онази епоха не е била безлично и примирено време, а в българската земя винаги са блестели светли умове, част от елита на Европа, превърнали се в духовни светилници за своите сънародници“.
След това Румен Радев връчи почетния знак на президента на откривателя на ръкописа проф. Лилия Илиева, на неговия преводач на български език доц. Цветан Василев и на проф. Алесандра Нечи, директор на галерии "Естенси", която дари репродукцията на историческия труд на България. Копието е изработено с голямо майсторство от най-добрите занаятчии в Модена.
Кардинал Сандри благодари за честта да бъде в София на този толкова важен ден за историята на страната, когато първата българска история се връща у дома. Той предаде и сърдечните поздрави на държавния секретар кардинал Пиетро Паролин, от чието име присъства на събитието. Кардиналът изрази радост от присъствието на православните събратя и важността от братските връзки с тях, за да работят заедно за благоденствието на народите. „Във време на страх и война, както казва папа Франциск, добави гостът от Ватикана, е важно всички заедно да си сътрудничим за изграждането на един свят, в който има мир и братство".
Проф. Лилия Илиева подчерта, че Петър Богдан запълва белите петна в историята
на България в периоди, когато липсват оригинални документи, а проф. Алесандра Нечи съобщи, че трактатът ще бъде изложен по случай 24 май и в Модена. Вечерта на 21 май в Националния исторически музей беше открита изложба "За древността на бащината земя и за българските дела" и "Католиците в България XVII-XX в". Изложбата може да бъде видяна до 22 септември, след което копието ще бъде предадено на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Материал: Ватикан нюз. От София - Ива Михайлова