На 25 януари, когато Църквата чества св. Григорий Богослов, архиепископ Константинополски, Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, посети енорията на храм „Св. Григорий“, с. Григорево, Софийска духовна околия.
С благословението на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит той отслужи архиерейска света Литургия по случай храмовия празник. В съслужение с викария в празничната богослужба взеха участие: архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, иконом Симеон Иванов, иконом Илиян Алексиев, протойерей Григорий Димитров, протойерей Георги Черганов, свещеник Димитър Николов, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп и дякон Антоан Марков.
Да почетат светеца-богослов и да бъдат съпричастни към духовната радост на енорията, в храма на съборна молитва се събраха жители на селото, както и гости от София, които с голямо внимание участваха в молитвеното събрание. Църковните песнопения бяха изпълнени от клиросни певци, ръководени от Емил Първанов.
По време на литургията епископ Поликарп отличи с офикия „протойерей“ предстоятеля на храма свещеник Димитър, като отбеляза, че наградата му е за духовно насърчаване в грижата за храма и енорията.
В чест на храмовия празник, който е единствен за Софийска епархия, бе осветено благоукрасено коливо, което бе раздадено на присъстващите за здраве и благопреуспяване. След края на богослужбата епископ Поликарп се обърна към събралия се богомолен народ с пастирско слово. Той вдъхновено говори за живота, примера и духовното наследство, завещано ни от св. Григорий Богослов, като се спря на делото на великия светител. Владиката припомни житието на св. Григорий и неговата богоозарена личност, която утвърди вярата на св. Отци и допринесе за въздигне личността на Богочовека Иисус Христос.
„Св. Григорий е писател, богослов, проповедник, но и литургист. Той е един от тримата, които носят званието „Богослов“, признато му от целия християнски свят. Той беше не просто богослов, но живееше с богословието и утвърди вярата на християните в Триединния Бог: Отец, Син и Св. Дух. Написал е молитви за литургията, които за разлика от други са адресирани към Господа Иисуса Христа… Той свидетелства на Втория вселенски събор, че Христос е Месията, Спасителят, Синът Божий, Който се очакваше да дойде… Както неговата вяра беше истинска, съкровена, почиваща на устоите на Евангелието, така и нашата вяра да бъде чиста и съкровена и да бъде наистина основа за добър пример сред тези, които са около нас“ – пожела владиката. „Св. Григорий със своето усърдие, със своя плам служеше на различни места, тъй като християните бяха гонени от ереси и езически вярвания. Със своята твърдост, но и благо слово, със желание и стремеж да изяви не себе си и своите мисли, а Божиите, той убеди всички и възтържествува като единия православен архипастир на верния народ“ – допълни още той.
Вдъхновено звучаха думите владиката, който пожела да се поучим от богословието на св. Григорий, да чуем благото му, смирено слово и по неговите молитви да получим здраве, преуспяване, мир, единство и любов. „Бог и св. Григорий Богослов да ви благослови и да ви дарува това, което е потребно за спасение и вечен живот. Бог да закриля този храм, това село и тази енория! Да имаме повече радостни и благодатни поводи. На многая и благая лета!“, завърши празничното си слово епископ Поликарп. Викарият поздрави духовниците и миряните от името на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит и преподаде патриаршеския му благослов.
С думи на благодарност към него се обърна новоотличеният протойерей Димитър. Той благодари на владиката и като отправи благопожелания му поднесе празнична торта, приготвена от църковното настоятелство на столичния храм „Св. Йоан Богослов“.
+++
Св. Григорий се родил в Арианз (Кападокия) около 330 година. Той израснал в благочестиво семейство. Неговите родители след смъртта си били причислени към лика на светиите – това са св. Нина и св. Григорий, епископ Низиански Старши. Свети Григорий Богослов е един от т. нар. „трима кападокийци“, просияли от Кападокия със своята святост – заедно със св. Василий Велики и брат му св. Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов бил писател и поет, майстор на словото. От него са запазени и автобиографични стихове, в които той сам ни разказва за своя драматичен живот. Написал редица богословски трудове. Той обичал безмълвието и молитвата, но Бог го призовал към архипастирско служение в смутния за църквата 4 век. Св. Григорий починал около 390 г.
Текст и снимки: Весела Игнатова
Komentáře