На 25 септември с традиционната пресконференция преди официалното откриване на Международния технически панаир започна първият ден от 78-то издание. В нея участваха главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов, вицепрезидентът на Международна пътна федерация (IRF) Маджид Елабиад, генералният секретар на Конференцията на директорите на Европейските пътни администрации Стийв Филипс, както и модераторът на II регионален конгрес на IRF Георги Харизанов, координаторът на услугата „МултиХоум“ Ина Карова от Енергийна Агенция – Пловдив и търговският директор на МАВА Индустриал АД Даниел Троянски.
„Техническият панаир е събитие, което приковава вниманието към бъдещето. Тук е мястото на иновациите“, каза в началото главният директор на Панаира доц. д-р Иван Соколов. Той сподели впечатлението, че младото поколение в индустрията има прекрасни идеи и демонстрира изключителна креативност. Международният технически панаир привлича индустриални компании и стартиращи фирми с възможностите за нови бизнес перспективи. Тази година 231 фирми и компании от 25 държави се възползват от шанса да представят конкурентните си предимства, иновации и производствени рационализации. 68 от тях са нови изложители. Те избират 78-то издание за осъществяване на директна делова комуникация и изграждане на нови успешни партньорства, стана ясно от думите на доц. д-р Соколов.
„В Института по транспортна инфраструктура работим с най-добрите в света. Целта ни е да доведем тези лидери в България, да ги запознаем с българския бизнес и администрацията, с хората, които вземат решенията. И след това да дадем възможност на нашия бизнес да обмени опит със световните лидери в тази сфера. И Пловдивският панаир е точното място за това“, каза Георги Харизанов – модератор на най-мащабния и авторитетен форум в Европа за мобилност и инфраструктура. За първи път Международната пътна федерация „Европа и Централна Азия“ избра Пловдивския панаир за провеждане на своя регионален конгрес, комбиниран с изложбена част в рамките на Техническия панаир.
„За мен е чест да участвам в организирането на Втория конгрес на Международната пътна федерация за Европа и Централна Азия. Тя върви заедно със 17-та конференция за национална пътна инфраструктура. Щастливи сме, че можем да организираме този форум на толкова високо ниво. Събрали сме се тук хората, които взимат решенията, експертите в областта на пътната инфраструктура и конференцията ни дава възможност да обменяме информация и да подобрим състоянието на пътната инфраструктура не само на национално, но и на световно ниво“, каза вицепрезидентът на Международна пътна федерация (IRF) Маджид Елабиад.
„Ние също сме доволни, че имахме възможността заедно с Международната пътна федерация да организираме това събитие. Следващата година ръководството на нашата федерация ще се поеме от българската пътна администрация. Ние се срещаме тук, за да можем да подготвим българското председателство и да акцентираме върху темите, по които ще работим през 2025 г. А те са: подобряване на свързаността в посока север-юг и изграждане на висококачествена пътно-инфраструктурна мрежа“, заяви генералният секретар на Конференцията на директорите на Европейските пътни администрации Стийв Филипс.
78-то издание се обогати с още един аспект на строителния сектор чрез проекта „МултиХоум“, които представи координаторът Ина Карова. „Проектът „МултиХоум“ е хъб и платформа за сътрудничество на заинтересованите страни за ускорено жилищно обновяване в област Пловдив. Той е създаден и се координира от Енергийна Агенция – Пловдив“, посочи тя. По думите й проектът ще създаде интегрирана услуга за консултации за декарбонизация на жилищния сграден фонд за граждани, енергийно обновяване на сградите, подмяна на отоплителните уреди и инсталации и внедряването на индивидуални ВЕИ инсталации в област Пловдив. Специализирането изложение се намира в Палата №6.
В Палата №3 е щандът на един от най-големите изложители, специализиран в индустриалното опаковане и пневматика – МАВА Индустриал АД. Търговският директор на компанията сподели за постиженията на екипа през последното десетилетие. „Заповядайте при нас и ще се уверите“, завърши Даниел Троянски.
По време на пресконференцията проф. дтн Димо Зафиров от ИКИТ-БАН предложи на Международната пътна федерация сътрудничество, а Георги Харизанов отговори положително. Така първите контакти с перспективи за партньорство от 78-ото издание се реализираха пред медиите.
„Изданието на Международния технически панер е посветено на сектори от индустрията, които стават все по-важни за икономиката, а именно енергетика, дигитални технологии, строителство, авиоиндустрия, машиностроене, както и индустрии, свързани с развитието на кръговата икономика и екопроизводството. Тези сектори имат значителен потенциал за създаване на добавена стойност и нови работни места, стимулиране на иновациите, както и за насърчаването на износа и инвестициите“, каза министър д-р Давид Сукалински на официалното откриване на 78-я международен технически панаир. Той подчерта, че в глобален план Европа отново поставя акцент върху развитието на индустрията, за да постигне устойчив растеж. „В този контекст, за да се запази конкурентоспособността на европейската икономика, фокусът на политики е върху развитието на високотехнологични сектори, които се радвам, че са представени на днешното международно изложение“, допълни той.
По думите му българската индустрия има изключително важна роля в икономиката ни, като приносът й към брутния вътрешен продукт е близо 20%. През изминалата година добавената стойност, създадена от индустрията е в размер на 10.7 млрд. евро. „Въпреки множеството кризи на глобално ниво, броят на работещите предприятия в българската индустрия е около 30 000 и е относително стабилен през последните години“, отбеляза заместник-министър Сукалински.
Той обясни, че приоритетните цели на правителството за развитие на индустрията са фокусирани върху намаляване на въглеродния отпечатък на индустрията, повишаване на дигитализацията на производствата, подобряване на ресурсите и енергийната ефективност и въвеждането на кръгови модели на производството. „Комплексната индустриална политика ще повиши конкурентоспособността на икономиката, ще стимулира иновациите и инвестициите, ще създаде нови работни места и по-високи доходи. Ще спомогне да се преодолеят регионалните дисбаланси и демографските проблеми на страната ни“, каза още заместник-министърът на икономиката и индустрията. Преди да пререже лентата той пожела на организаторите и изложителите успешна и ползотворна работа.
„В сложните икономически условия се стараем да бъдем полезни на индустрията и да създаваме възможности за нейното развитие. Международният технически панаир е такава инициатива, която подпомага стопанските субектите и тяхната дейност да произвеждат обществени блага. Целта и на настоящото издание е да допринесе за обмен на идеи и решения, да стимулира инвеститорски партньорства, да популяризира иновациите в бизнеса и за бизнеса“, каза в официалното си приветствие към гостите и изложителите на 78-то издание на Международния технически панаир доц. д-р Иван Соколов. Главният директор на Пловдивския панаир акцентира върху ролята на иновациите и икономическата дипломация в съвременния динамичен свят.
„Днес посрещаме компании от 25 държави, които ще представят новости в своите браншове. Очертават се силни експозиции в машиностроенето, енергийната ефективност, екологичното производство, електромобилния сектор и безпилотните летателни апарати. Изкуственият интелект непрестанно разширява обхвата на своето приложение и трайно илюстрира тази тенденция“, съобщи доц. Соколов. Той поясни, че Международният технически панаир винаги е бил панорама на модерните технологии и разработки, които задават посоката и чертаят бъдещето. По думите му те са в основата на устойчивия икономически растеж, затова са във фокуса и на българското правителство, което е ангажирано с благополучието на страната ни.
„С вяра и надежда можем да кажем, че днес тук отваряме врати на нови перспективи за сътрудничеството на Балканите, Европа и света. За нас е огромна чест да домакинстваме най-елитното и мащабно събитие, посветено на бъдещето в инфраструктурата и мобилността. Благодарим на Международната пътна федерация „Европа и Централна Азия“ и българските им партньори за решението им да бъдат част от Международен технически панаир 2024. Чрез събития като това, ние изграждаме мостове между нации и култури, създаваме нови възможности за сътрудничество и насърчаваме глобалния растеж“, каза още главният директор на Панаира. Той допълни също, че на изложението се реализира още един сектор на индустрията чрез провеждането на изложбата TexTailor Expo 2024. Петото издание на форума за текстил и мода ще започне на утре, 26 септември, в 9:00 часа в Палата №2. В заключение доц. д-р Иван Соколов благодари на всички изложители, посетители и партньори, с „които заедно създаваме тази панорама на модерната и иновативна индустрия“.
На официалната церемония по откриването на есенното изложение присъстваха областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, заместник-кметът Николай Бухалов, Белоградчишкият епископ Поликарп, първи викарий на Пловдивския митрополит, районни кметове, общински съветници, представители на дипломатическия корпус и на Пловдивска митрополия, партньорски организации, изложители и гости.
На откриването на 78-ия есенен панаир присъства областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-кметът на града по „Спорт и младежки дейности“ Николай Бухалов, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и др. официални лица. Градоначалникът Костадин Димитров откри още сутринта съпътстващото мащабно събитие за инфраструктура и мобилност на Международната пътна федерация, което се провежда паралелно в панаирното градче.
Изложението ще продължи до събота. Еднократният билет струва 10 лева, а пенсионери и ученици влизат срещу 6 лева.
Материал: www.pbnovini.com.
Снимки: www.fair.bg/bg.
Comments